Szkoła Podstawowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie z muzyką

Z życia szkoły > Spotkani z muzyką
 

    Dnia 6 listopada 2015r. uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej w Malczycach w budynku przy ulicy Dworcowej już po raz trzeci uczestniczyli w koncercie muzycznym, tym razem tematem przewodnim był kontrabas- instrument strunowy z grupy smyczkowych. Spotkanie z muzyką tym razem poprowadziła pani Katarzyna Kurczewska i pan Marcel Niedźwiecki, którzy na wstępie zaprosili dzieci do śpiewu dobrze znanej już „Dzieńdobrynki”. Uczniowie mieli okazję posłuchać pięknych włoskich melodii granych na kontrabasie przez pana Marcela. Poznały budowę instrumentu, miały możliwość określenia dźwięków kontrabasu rozróżniając dźwięki grube od niskich. Dowiedziały się, że w skład  rodziny instrumentów smyczkowych wchodzą skrzypce, kontrabas, altówka i wiolonczela. Uczniowie poznali sposoby gry na kontrabasie. Jednym z nich jest arco-  pocieranie smyczkiem o struny, natomiast drugim sposobem jest pizzicato- szarpanie, granie  palcami. Natomiast na koniec dzieci wybrały się w muzyczną, relaksacyjną  podróż na bezludną wyspę wsłuchując się Arie Nadira- Poławiacze Pereł. Aktywny udział dzieci w spotkaniu z muzyką  sprawił, że czas upłynął szybko, ale przyjemnie.        
         Dnia 9 października 2015r. uczniowie klas I-II SP w Malczycach w budynku przy ul. Dworcowej po raz kolejny spotkali się z panią Aliną Zwoźniak, która od wielu już lat prowadzi w naszej szkole koncerty umuzykalniające pod nazwą SPOTKANIA Z MUZYKĄ. Jest to cykl autorskich, comiesięcznych, półgodzinnych koncertów, z muzyką graną na żywo. Programy są rozśpiewane, z dużą ilością kolorowych rekwizytów, piosenek i zabaw ruchowych. Lekcje muzyki prowadzone są na wesoło. Biorą w nich udział muzycy, wokaliści i aktorzy z Opery, Filharmonii, teatrów muzycznych, studenci Akademii Muzycznej oraz pedagodzy ze szkół muzycznych Wrocławia.
W czasie tych spotkań uczniowie poznają 8 instrumentów (inne niż w sezonie 2014/2015), ich historię i budowę, nauczą się włoskich określeń muzycznych, będą słuchać muzyki, zaśpiewają piosenki. Są również przewidziane zabawy ruchowe i tańce.
Będą też dwa koncerty tematyczne z piosenkami i inscenizacjami związanymi z aktualnymi wydarzeniami w naszym mieście: w październiku 2015 – koncert o bezpieczeństwie, tolerancji i zdrowiu, a w marcu 2016 – koncert piosenek o Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
W sezonie 2015/2016 koncerty prowadzą muzycy i pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi:
Alina Zwoźniak – właściciel firmy Działalność Kulturalno-Rozrywkowa, absolwentka Akademii Muzycznej – Wychowanie Muzyczne
Katarzyna Kurczewska – absolwentka Akademii Muzycznej – Wydział Wokalny;
Monika Malec – aktorka, animatorka kultury;
Tomasz Kolbuszewski – absolwent Akademii Muzycznej, muzyk i pedagog
Programy prowadzone są w obsadzie dwuosobowej – prowadzący oraz gość. W szkołach koncerty odbywają się najczęściej w sali jednej z klas (nie w gimnastycznej), gdyż koncert jednorazowo przeznaczony jest dla dwóch licznych lub trzech mniej licznych klas 0-3.
Koncert październikowy poświęcony był zdrowiu i bezpieczeństwu. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe i sposób zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Poruszano także temat tolerancji i indywidualności oraz mówiono, że inny nie znaczy gorszy.  Prowadząca koncert przypomniałam nam wszystkim zasady ruchu drogowego, podstawowe znaki drogowe i zwróciła uwagę na obowiązek noszenia odblasków, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Wszystkim nam przydała się ta powtórka z zasad bezpieczeństwa, a uczniowie chętnie śpiewali piosenki utrwalając sobie przy okazji numery alarmowe – „9 9 8 te cyferki znasz, 9 9 8 to pożarna straż.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego