Szkoła Podstawowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Mecze matematyczne

Archiwum

Szkoła Podstawowa organizatorem Dolnośląskich Meczy Matematycznych  W  roku szkolnym  2012/2013 w Szkole Podstawowej w Malczycach wprowadzono  nową formę konkursu matematycznego. Są to mecze matematyczne organizowane przy współpracy z Wydziałem Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mecze matematyczne były popularną formą prezentacji dorobku naukowego matematyków okresu renesansu. Najsłynniejsze odbywały się we Włoszech w XVI w. Brało w nich udział dwóch uczonych. Polegały na publicznym przekazaniu sobie przez zawodników zestawów zadań oraz umówieniu na następne spotkanie za jakiś czas. Na drugim spotkaniu każdy przedstawiał rozwiązania zadań przeciwnika. Zwycięzcą zostawał ten, kto zrobił więcej zadań. Zwyczajową nagrodą było fundowanie przez przegranego obiadu dla tylu przyjaciół wygrywającego, ile wynosiła różnica liczby rozwiązanych przez nich zadań.
Dolnośląskie Mecze Matematyczne odbywają się od roku 2001 i mają trochę odmienną formę niż początkowa. Są  one dofinansowywane z budżetu Gminy Wrocław oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Mecze to nie tylko ciekawy konkurs, ale też niezwykła okazja do uczenia się matematyki. Pomagają w rozwijaniu umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań a także znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie. Zadania meczowe są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Należą do ciekawych i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. Uczniowie bardzo lubią taką formę konkursów, chętnie się w nie angażują  i przygotowują do rozgrywek podczas kółek matematycznych. Już po kilku meczach nabierają dużej dojrzałości w prowadzeniu rozumowań matematycznych i prezentują ją także na lekcjach. Mecze i towarzyszące im obozy są niezwykłą okazją do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach i nawiązaniu przyjaźni, które często kontynuuje się  na następnych etapach edukacji. Wielu uczestników meczów po ukończeniu szkoły zgłasza się na ochotnika do obsługi kolejnych edycji.
Wszystkie  mecze  matematyczne (3) odbyły się w Szkole Podstawowej w Malczycach, co miało wpływ na większą wiarę we własne siły wybranych przez nauczycieli matematyki najlepszych 12 uczniów. Za każdym razem atmosfera była bardzo przyjemna, a uczniowie naszej szkoły przygotowywali poczęstunek dla przybyłych gości.
  Pierwszy z meczów odbył się już 28 listopada 2012r. i był bardzo emocjonujący zarówno dla wszystkich uczestników jak i jury. Uczniowie z Malczyc mogli zmierzyć swoje siły z najlepszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Ciechowie. Mecz był bardzo zacięty, a uczestnicy stremowani i przejęci. W tymże spotkaniu zadebiutował bardzo dobrze zapowiadający się uczeń klasy IVb -  Mateusz Gregorczyk, który pomimo tremy, jako najmłodszy z drużyny, uzyskał aż 9 na 10 możliwych punktów, za co otrzymał gratulacje kapitana drużyny przeciwnej, a także jury. Mecz skończył się niestety porażką drużyny z Malczyc z wynikiem 21:10, ale mimo to uczniowie byli bardzo zadowoleni i dumni z jego przebiegu.
17 grudnia 2012r. uczniowie podjęli kolejne wyzwanie, rywalizując ze Szkołą Podstawową w Miękini. Mimo bardzo starannych przygotowań, nie udało się wygrać tego meczu. Sytuację poprawiło rozwiązanie zadania przez ucznia klasy Vb -  Pawła Bugajskiego. Uczniowie drużyny przeciwnej mieli bardzo duże doświadczenie w tychże rozgrywkach, co przyczyniło się do ich zwycięstwa z dosyć sporą przewagą, bo aż 37:9.
Jednak i ta sytuacja nie zmieniła pozytywnego nastawienia nowo powstałej drużyny. Ostatni mecz z drużyną ze Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej był najbardziej emocjonującym. Uczniowie naszej szkoły nie poddawali się, rywalizując z bardzo trudnym przeciwnikiem. W tym meczu największą wiedzą w naszej drużynie wykazali się Filip Wasielewski, uczeń klasy Va, oraz kapitan drużyny Adam Pytlak z klasy Vb, zdobywając po maksymalnej liczbie punktów za rozwiązywane przez siebie zadania. Pomimo wielu starań drużyna z Malczyc przegrała to spotkanie z wynikiem 27:20.
W ogólnej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły zakończyli swój udział w eliminacjach szkolnych zajmując III miejsce, co jest ogromnym sukcesem, gdyż przezwyciężyli o 1 pkt drużynę z Miękini, która była doświadczona w tego rodzaju rozgrywkach. Z wielkim zapałem najlepsi uczniowie przygotowują się do przyszłorocznych rozgrywek i wierzą, że osiągną jeszcze większy sukces.

                                                                                                                                    Koordynator Olimpia Żukowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego