Szkoła Podstawowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Konkurs Matematyczny Koma

Ogranizacja pracy szkoły > Konkursy

Konkurs Matematyczny KOMA
Już po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej w Malczycach przystąpili do Konkursu Matematycznego KOMA. Autorką wykładów i zadań eliminacyjnych jest Małgorzata Mikołajczyk, a wykładów i zadań finałowych Krzysztof Omiljanowski.
Podczas konkursu nie korzysta się z wcześniej zdobytej wiedzy, dzięki czemu jest on adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów
o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi.
W tym roku konkurs odbył się w nieco innych okolicznościach niż w poprzednich latach. Wykład poprowadziły Helena Madej – nauczyciel matematyki ze Szkoły Podstawowej w Ciechowie oraz Olimpia Żukowska – nauczyciel matematyki ze Szkoły Podstawowej w Malczycach. Uczniowie SP z Ciechowa przyjechali do Malczyc i przystąpili do konkursu u boku uczniów z SP Malczyce. Spotkanie miało na celu rozpoczęcie współpracy międzyszkolnej. Okazało się to bardzo trafionym pomysłem i było mile odebrane przez uczniów, którzy jeszcze nie raz będą mieli okazję się spotkać, np. podczas Dolnośląskich Meczów Matematycznych.
Wykład nosił tytuł „River crossing”, co oznacza zadania przewozowe, które zostały spisane już w VIII wieku przez anglosaskiego mnicha Alkuina w dziele „Propositiones as acuendos iuvenes” czyli „Problemy dla wyostrzenia umysłu młodzieży”. Był to pierwszy w historii zbiór łamigłówek logicznych. Alkuin był również twórcą minuskuły karolińskiej, która jest używana w wielu czcionkach.
Uczniom przypadły do gustu zadania przewozowe, okazało się, że nie pierwszy raz spotykają się z tego typu łamigłówkami, jednakże pierwszy raz dowiedzieli się w jaki sposób mogą je rozpisać i sprawdzić wszystkie możliwości.
Do etapu finałowego przeszło trzech uczniów naszej szkoły – Patryk Janik (VIb) z wynikiem 25pkt, Oskar Sobczyk (VIb) z wynikiem 22pkt oraz Mateusz Hamernik (VIa) z wynikiem 20pkt. Finał odbędzie się na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego już 3 grudnia 2016r. Trzymamy kciuki zarówno za uczniów SP w Malczycach, jak i uczniów SP w Ciechowie – życzymy powodzenia.
Mamy nadzieję, że kolejne tematy Konkursów Matematycznych KOMA będą równie ciekawe, a współpraca ze Szkołą Podstawową w Ciechowie będzie kontynuowana.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego