Szkoła Podstawowa

Idź do spisu treści

Menu główne

Konkurs Matematyczny - Koma

Ogranizacja pracy szkoły > Konkursy

28 listopada 2017r. uczniowie oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Malczycach przystąpili do Konkursu Matematycznego KOMA. Pierwszy raz gimnazjaliści z Malczyc mieli okazję uczestniczyć w tym konkursie, choć niektórzy uczestniczyli w nim kilka lat temu, będąc jeszcze uczniami klas IV-VI SP Malczyce. Organizatorami są wykładowcy Wydziału Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorką wykładów i zadań eliminacyjnych jest Małgorzata Mikołajczyk, a wykładów i zadań finałowych Krzysztof Omiljanowski. Konkurs ma niespotykaną dla uczniów formę godzinnego wykładu, podczas którego sami muszą zdecydować, co warto zapisać. Tego samego dnia uczniowie rozwiązują zadania z możliwością korzystania z własnych notatek, sporządzonych podczas wykładu.
Na szczeblu szkolnym wykład, przygotowany przez p.Mikołajczyk, przedstawia nauczyciel matematyki, mogąc go wzbogacić wiadomościami, które uważa za niezbędne. Trzeba jednak uważać, aby nie przekroczyć czasu prowadzenia wykładu, dlatego zadanie jest bardzo trudne. Uczniowie na ogół bardzo chętnie uczestniczą w tym konkursie, chociaż jego treści wykraczają poza podstawę programową szkoły podstawowej.
Wykład, którego wysłuchało 16 uczniów SP Malczyce, poprowadziła nauczycielka matematyki – Olimpia Żukowska. Tematem tegorocznych potyczek były, tak samo jak w szkole podstawowej, permutacje, różne sposoby ich zapisu, mnożenie, potęgowanie, permutacje odwrotne, obliczanie rzędu permutacji oraz rozkład na transpozycje. W związku z reformą w polskim szkolnictwie uczniowie klas VII, którzy uczestniczyli w wykładzie tydzień wcześniej, zostali „przeniesieni” z wynikami do grupy uczniów oddziałów gimnazjalnych. Do kolejnego etapu zakwalifikował się tylko jeden z uczniów – Krzysztof Łucki (3B).
09.12.2017r. uczeń pojechał wraz z nauczycielem matematyki na finał konkursu. W tym roku wykład dla uczniów klas gimnazjalnych poprowadził student Instytutu Informatycznego Uniwersytetu Wrocławskiego – pan Tomasz Drab. Udział w finale wzięło prawie 190 uczniów. Poziom rozwiązywania zadań, ze względu na stopień trudności, był bardzo wysoki. Krzysztof uzyskał wynik 36 pkt, dzięki czemu uczeń znalazł się w gronie 60 najlepszych osób, jednak próg do otrzymania tytułu laureata wyniósł 45pkt. Przy tak trudnych zadaniach do rozwiązania, wynik ucznia SP Malczyce, zasługuje na uznanie. Życzymy Krzysztofowi kolejnych sukcesów.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego